Yemek Borusu Kanseri


Yemek borusu kanseri boyundan başlayıp mideye kadar uzanan yaklaşık 25-30 cm uzunluğundaki yemek borusunda meydana gelen kanserler yemek borusu kanseri veya özofagus kanseri alarak isimlendirilir.

Yemek borusu kanseri en çok görülen kanserler arasında 7. sıradadır. Türkiye’de özellikle beslenme alışkanlıklarından dolayı yassı hücreli yemek borusu kanseri denilen skuamoz tipi yemek borusu kanserleri daha sık görülmektedir. Aşırı sıcak içeceklerin çok fazla tüketilmesi önemli bir etkendir. Sıcak içeceklerin tüketilmesine sigara ve alkolün de eklendiği durumlarda yemek borusu kanserinin görülme sıklığı artmaktadır. Sebzeden fakir et ağırlıklı beslenme, yanmış-tütsülenmiş gıda tüketimi yemek borusu kanserinin görülmesinde önemli rol oynamaktadır. Mide asidi ve safra reflüsü de yemek borusu kanseri sebepleri arasında yer alır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genellikle bu kanser 60 yaş üstünde ve erkeklerde görülür.

Yemek borusu yani özofagus kanserinin en önemli belirtisi yutma güçlüğüdür. Bu kanser belirtileri arasında takılma hissi yaşanması ve ağrılı yutmada görülebilmektedir. Tümör yemek borusunun %60-70’ini kapamadığı durumlarda genellikle belirti vermemektedir. Kanserin belirtileri çok geç ortaya çıktığı için hastaların birçoğunda tümör ileri evrelerde belirlenebilmektedir. Yaşlı kişilerde gece yastığa salya akması, yutarken acıma yemek borusu kanserinin ilk belirtileri olabilir. Boyun bölgesine yakın ortaya çıkan yemek borusu kanserinin bir başka belirtisi ses kısıklığı olabilmektedir. Diğer bir belirti ise kanserli dokudan kaynaklanan kanamaya bağlı dışkının siyah renk alması ve kansızlık (anemi) bulgularının belirginleşmesidir.

Kanserin teşhisi endoskopik kontrolle yapılır. Ancak teşhisini kesinleştirmek için şüpheli alandan endoskopik olarak biyopsi yapılması ve alınan parçanın pa