Tüp Mide

Güncelleme tarihi: 19 Kas 2020


Tüp mide nedir?


Tüp Mide obezite ameliyatlarından bir tanesidir ve dünyada en fazla uygulanan ameliyatların başında gelmektedir. Tüp Mide uygulaması Bugün yapılan araştırmalara göre obezite ameliyatı gerektiren hastaların yüzde 60’ı tüp mide ameliyatı olmaktadır. Bu ameliyatla normalde balon biçiminde olan midenin bombe kısmı çıkartılır. Ameliyat hasta tamamen uyutularak (genel anestezi altında) ve kapalı (laparoskopik) cerrahi teknikle yapılır.

Bu ameliyatta teknik olarak midenin yaklaşık yüzde 80 – 85’lik kısmı dikey olarak çıkarılır. Dolayısıyla ameliyattan sonra yaklaşık 100 – 150 ml’lik bir mide hacmi kalır. Mide kapasitesi her seferinde ancak bir çay bardağı kadar gıda alabilecek ölçüde küçültülmüş olur. Bu durum hastaların daha az yemek yemesini sağlar. Bununla birlikte midenin çıkarılan fundus kısmında ghrelin adı verilen bir hormon salınımı söz konusudur. Bu ameliyat sonrası midenin büyük bir kısmı devre dışı kaldığından halk arasında açlık hormonu olarak da tanımlanan ghrelin hormonu seviyesi ciddi oranda azalır, hastada daha hızlı bir tokluk hissi oluşur. Bu sayede hastaların iştahı azalır, hastalar açlık hissi ile baş etmek zorunda kalmaz. Ayrıca ameliyattan sonra sindirim akış yolu nisbeten daralmış olduğundan yeme hızı oldukça yavaşlar ve doygunluk hissetmek kolaylaşır. Böylece kilo kaybı ameliyattan hemen sonra başlar.

Ameliyattan sonra diyetisyen rehberliğinde bir ay süren bir beslenme uyum dönemi yaşanır. İlk iki hafta sıvı, daha sonraki iki hafta yumuşak gıdalarla beslenmek gerekir. Bir ayın sonunda katı gıdalarla beslenmeye geçilebilir.

Ameliyattan sonra obeziteyle ilişkili hastalıklardan tip 2 şeker hastalığı ve uyku apnesi sorunlarının dörtte üçü, kan yağları yüksekliği ve yüksek tansiyon problemlerinin yarıdan çoğu düzelir. Bu düzelmeler zayıflamanın vücut üzerindeki olumlu etkisi ile başka ek bir tedaviye gereksinim duyulmaksızın zaman içinde kendiliğinden geçer.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Diğer bir zayıflama tedavisi olan Mide Botoksu uygulaması hakkında bilgi almak için lütfen buraya tıklayın.

Mide Balonu tedavisi hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.87 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör