Safra Kesesi Kanseri


Safra kesesi kanseri, safra kesesi duvarından kaynaklanan kötü huylu tümörlerdir. Safra kesesi içerisindeki polipler, safra kesesi iltihapları, obezite, nitrozamin gibi bazı kimyasal maddeler safra kesesi kanserinin başlıca nedenleri olabilir. Sindirim sisteminde gelişebilen kanserler arasında 5’inci sıklıkta görülmektedir. Genellikle bu kanser çok ilerlediğinde belirtileri fark edilebilir. Daha çok 60 yaş ve üzeri kişilerde rastlanan bu kanser, önlem alınmazsa çok hızlı ilerleyebilir. Safra kesesi kanserinin %75’i kadınlarda görülmektedir.

Safra kesesi kanserlerinin belirtileri arasında sıklıkla;

  • *Sarılık,

  • *Karın ağrısı,

  • *Sindirimle ilgili problemler,

  • *Bulantı, kusma,

  • *Yiyeceklere tahammülsüzlük,

  • *Zayıflama,

  • *Koyu renkli idrar

  • *Beyaz renkte dışkı

İlerlemiş belirtilerinden en önemlileri sarılık, karında ve safra kesesinin bulunduğu alanda büyük bir kitle hissi ve ağrıdır. Safra kesesi kanseri belirtileri genellikle hastalığın başlangıcından 3-6 ay önce kendisini hissettirir. Hiçbir belirti olmaksızın sarılık da tek başına bu kanserin belirtisi sayılır. Safra kesesi kanserinin %75’i kadınlarda görülmekte ve bu hastaların %80’inde de safra kesesinde taş tespit edilmiştir. Taşlar eğer 3 cm’den büyükse, safra kesesi kanseri riski de yükselir.

Bu kanserin risk faktörleri arasında, safra kesesi polipleri ve “porselen safra kesesi” adı verilen safra kesesi hastalığı bulunmaktadır. Obezite, sağlıksız beslenme ve nitrozamin gibi kimyasal maddelere maruziyet de önemli risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Bunların yanında safra yollarında tekrarlayan enfeksiyonlar da safra kesesi kanserine yol açan faktörlerden biri olarak kabul edilmektedir.


Safra Kesesi Kanseri Tedavisi

Bu kanserin tedavisi, tümörün cerrahi yöntemlerle çıkartılmasına dayanmaktadır. Büyük çaplı bir ameliyattan oluşan tedavi esnasında karaciğerin bir kısmını almak da gerekebilir. Safra kesesi kanserlerinin tanısı genellikle ileri evrede konulduğu için çoğunlukla hastaların ameliyat şansı bulunmamaktadır. Ancak erken tanı ile tedavisi mümkündür.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

21 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör