PEG (Perkütan Endoskopik Gastrostomi)

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2020


PEG Nedir?


Peg (Perkütan Endoskopik Gastrostomi) PEG, ağız yoluyla gıda alamayan hastaların beslenmesini sağlamak amacıyla bir alternatif yol olarak karın duvarından geçirilen esnek bir tüpün mideye yerleştirilmesi işlemidir. Bu uygulama katı-sıvı gıdaların ve/veya ilaçların yemek borusundan geçmeksizin doğrudan mideye ulaşmasını sağlar. Bu yöntem özellikle uzun süre yoğun bakım servislerinde yatan, herhangi bir sebepten dolayı yutma refleksi kaybolmuş olan hastaların beslenmesi için uygundur.


PEG ENDİKASYONLARI

  • Kulak, burun ve boğaz bölgesinde ya da yemek borusundan kaynaklanan tıkayıcı tümörler.

  • Serebrovasküler inme (felç) ya da kafa travması sonrası yutma güçlüğü, yutamama durumlarında ve beyin tümörü, Parkinson hastalığı, amiyotrofik lateral sklerozis (ALS), serebral palsi gibi nörolojik hastalıklarrın ileriki safhalarında.

PEG işlemindeki hazırlık gastroskopi işlemindeki hazırlıktan farklı değildir. Hastalarda işlem öncesi  6-8 saat ağızdan gıda alımının kesilmesi yeterli olmaktadır. Hastanın kullandığı ilaçlar, özellikle kan sulandırıcılar ayarlanır ve anestezi uzmanı eşliğinde endoskopik yolla beslenme tüpü mideye yerleştirilir. İşlem yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Beslenme tüpü yerleştirildikten genellikle 6 saat sonra kontrollü olarak sıvı gıda verilmeye başlanır. Genellikle bir gün hastanede takip sonrası hasta evine taburcu edilebilir.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

41 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kolonoskopi