Paratiroid Hastalıkları

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2020


Paratiroid hastalıkları ; endokrin sistemin tiroidin arkasında yer alan küçük bezleridir. Normalde bir pirinç tanesine yakın büyüklük ve şekilde dört adet bez vardır. Paratiroid bezlerinin temel görevi vücudumuzdaki  kalsiyum seviyesini düzenleyerek sinir ve kas sistemlerimizin düzgün fonksiyon görebilmesini sağlamaktır. Kalsiyum kasların kasılmasını sağlayan ana elementtir. Kalsiyum seviyeleri aynı zamanda sinirler arasında elektriksel akımın normal iletiminde de çok önemlidir. Kalsiyum bu iki önemli fonksiyonunu bilmek, insanların kalsiyum seviyeleri 8.5’in altına düştüğünde neden parmak uçlarında karıncalanma gibi bir his duyduklarını ve neden parmak kaslarında kramplar olduğunu anlamaya yardımcı olur. Benzer şekilde, çok yüksek kalsiyum seviyeleri kişinin bitkin hissetmesine, uykusunun bozulmasına, kolay sinirlenmesine ve hatta hafızasında zayıflamaya neden olabilir.

Kandaki kalsiyum seviyeleri çok düşük olduğunda, paratiroid hücreleri bunu hisseder ve daha fazla paratiroid hormonu üretir. Paratiroid hormonu kana salındığında, kandaki kalsiyum seviyelerini artırmak için belli yerlerde etki göstermek üzere dolaşır (kemiklerden kalsiyumu kana serbestlemek gibi).

Paratiroid bezlerinin önemli hastalığı bir veya daha fazla paratiroidin aşırı aktivitesidir; bu da hiperparatiroidizm olarak adlandırılır.


PARATİROİD ADENOMU

İyi huylu paratiroid tümörlerinin diğer adı adenomdur. Paratiroid tümörlerinin % 95’i iyi huyludur. Bunlar çevre dokulara yayılım yapmayan, kendi kapsülünün dışına asla çıkmayan, kan ya da lenf damarları yoluyla vücudun başka yerlerine yayılmayan tümörlerdir