Mide Botoksu


Mide Botoksu Nedir?


Mide Botoksu; mide içerisinde ki çeşitli bölgelere endoskopik yöntem ile Botilinum toksini (Botoks) enjekte edilmesi prensibine dayanan güvenli bir zayıflama yöntemidir.

Mide botoksu ile hedeflenen kişinin daha az porsiyonlar ile daha çabuk doyması, daha uzun süre tokluk hissetmesi ve açlık hissinin baskılanmasıdır. Bunu mide içerisindeki doğru noktalara uygun dozajda yapılan botoks enjeksiyonları ile sağlıyoruz. Doğru noktalara yapılan enjeksiyonlar iki şekilde etki eder.

  1. Mide düz kaslarının çalışmasını yavaşlatarak yiyeceklerin daha uzun sürede parçalanması ve dolayısıyla mide boşalım zamanının geciktirilmesi

  2. Mideden açlık hissiyatının oluşmasını sağlayan Ghrelin hormonunun salgılanmasını azaltması

Bu iki etki mekanizması ile kişi sağlıklı zayıflama sürecine girer.

Operasyon ile beraberinde uygulanan uygun diyet ve egzersiz programı ile hedeflenen kiloyu vermenize yardımcı olur. Mide botoksu uygulanan kişiler botokstan maksimum oranda fayda görebilmek için  mutlaka bazal metabolizma hızını arttırıcı egzersizler yapmalıdır.

Mide botoksu anestezi uzmanı eşliğinde siz uyku halinde iken yapılan ve ortalama 15 dakika süren güvenli bir işlemdir. Botoks uygulaması sonrası 30 dakika kadar müşahade altında tutulduktan sonra günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Mide botoks uygulamasının literatürde bildirilmiş önemli bir zararı bulunmaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Gebelikte ve emziren annelerde kullanımı ile ilgili yeterli klinik çalışma yoktur. Mide botoksunun en sık görülen yan etkileri şişkinlik ve gaz şikayetleridir. Genellikle bu şikayetler bir hafta içinde kendiliğinden geçer.

Mide botoksunun  etkisi genellikle 48-72 saat içinde başlar ve 4-6 ay sürer. Bu süre içerisinde bireylerin özelliklerine göre farklılıklar gösterse de ortalama 15 ile 25 kilo arasında kilo kaybedilebilir.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Mide Balonu tedavisi hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.
46 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tüp Mide