Mide Balonu


Mide Balonu Nedir?


Mide balonu uygulaması fazla kilolardan kurtulmanızın en hızlı ve en güvenilir yöntemlerinden biridir. Operasyonu endoskopik yöntem ile anestezi uzmanı eşliğinde siz uyku halinde iken midenin içine dayanıklı bir malzemeden üretilmiş olan bir balonun yerleştirilmesi işlemidir. Bu operasyon ortalama 15-20 dakika sürmektedir. İşlem sonrası hasta 3-4 saat hastanede müşahede altında tutulur ve sonrasında evine gönderilir.

Mide içindeki uygun yere yerleştirilen balon yine kişiye göre belirlenen hacimdeki sıvı ile şişirildikten sonra işlem sonlandırılır. Mide korpus-fundus bölgesine yerleştirilen balon ile kişinin açlık hissi baskılanır, tokluk hissi arttırılır ve kişinin daha az yiyerek daha uzun süre tok kalması sağlanır.

Tedavi uygulanan kişilere mutlaka uygun bir diyet ve egzersiz programı hazırlanır. Egzersiz ile kişinin bazal metabolizma hızı arttırılması hedeflenir. Bazal metabolizması arttırılan kişi daha sağlıklı olarak daha çok kilo verir. Kişiden kişiye farklılıklar gösterse de 6 ayda 20-30, 1 yılda 30-50 kiloya kadar kilo kaybedilebilir.

Bu tedavinin uygulaması 6 aylık veya 1 yıllık olarak planlanabilir. Bu süre bitiminde mideye yerleştirilen balon yine anestezi uzmanı eşliğinde endoskopik olarak geri çıkarılır.

Mide balonu ameliyatı tolere edemeyecek durumda olan hastalara, 3 cm’ den büyük hiatal hernisi (mide fıtığı) ve mide ülseri olmayan hastalara, geçirilmiş mide ameliyatı, psikiyatrik hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı olmayan hastalara uygulanabilmektedir.

Tedavi uygulanan hastalarda 3-7 gün sürebilen kramp tarzı karın ağrıları , bulantı ve kusma yakınmaları görülebilir. Mide balonu uygulanan kişilere bu şikayetleri azaltıcı ilaçlar verilir.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Diğer bir zayıflama tedavisi olan Mide Botoksu uygulaması hakkında bilgi almak için lütfen buraya tıklayın.140 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Tüp Mide