Kıl Dönmesi

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2020


Kıl dönmesi ( pilonidal sinüs) genellikle enseden, sırttan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde toplanarak cilt altına girmesi sonucu, enfeksiyonunda iştirak ettiği  kistik bir doku oluşturmasıdır. Tirbuşon gibi deri altına giren kıllar cilt altında yuvalanarak cilt rahatsızlığı oluşturmaktadır. Kılın deri içinde yuva yapmasıyla ortaya çıkan kronik enfeksiyon kıl dönmesi olarak tarif edilir.

En sık kuyruk sokumu bölgesinde gözlenir. Diğer en sık gözlenen bölge  göbek deliği ve çevresidir. Bunun dışında vücudun her bölgesinde de az da olsa bu hastalığa rastlanma ihtimali mevcuttur.

Enfeksiyon oluşmamışsa belirti vermeyebilir. Kıl dönmesinin en sık görülen belirtisi anüsün 3-5 cm yukarısından kalça oluğuna doğru ciltte bir ya da birkaç tane sinüs (delik) varlığıdır. Bu sinüsün içerisinde hemen daima serbest kıl mevcuttur. Akıntı ve kötü koku kronik kıl dönmesi hastalığının belirtisi olarak ön plana çıkar. Sinüs ağzının kapandığı durumlarda kıl dönmesi çok ağrılı bir durum olan apseye neden olabilir.

Erken safhalarda sadece kuyruk sokumunda orta hatta sinüs şeklinde gözükürken ilerleyen ve kronikleşmiş hastalıkta ise orta hattın sağında veya solunda fistül şeklinde gözükür. Fistülleşmiş kıl dönmesi hastalığı artık kuyruk sokumunda sadece orta hatta değil aynı zamanda yanlara-kalçalara doğru yayılmış ve tedavisi zorlaşmış kronik bir hastalık haline gelmiştir.

Uzun süre tedavisiz kalan pilonidal sinüs yani kıl dönmesi vakalarında çok nadirde olsa kanser görülebilir. Bu durumda kanserin nüksü ve hayat beklentisi kötüdür.

Kıl dönmesi hastalığının tedavi şekli enfeksiyonun giderilmesinin ardından uygulanan cerrahidir. Cerrahi teknik hastalığın büyüklüğüne, nüks hastalık olup olmadığına ve hastalığın bulunduğu yere bağlı olarak değişir. Cerrahi teknikler arasında sadece kistin çıkarılıp yaranın açık bırakıldığı, kistin çıkarılıp yaranın kapatıldığı veya kistin çıkarıldığı yeri kapamak için dokunun kaydırıldığı yöntemler mevcuttur.

Ameliyatı kabul etmeyen hastalar için kist içine fenol uygulaması, gümüş nitrat ile kistin yakılması , lazer uygulaması gibi çeşitli yöntemler denenebilir.

Ameliyat sonrası dönemde ameliyat bölgesinin uygun aralıklar ile pansumanı, bölgenin düzenliği temizliği ve kuru tutulması, bölgenin kıllardan arındırılması hastalığın tekrarını önlemede en önemli faktörlerdir.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

26 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hemoroid

Anal Apse