Karaciğer İyi Huylu Tümörleri

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2020


Karaciğer iyi huylu tümörleri en sık görülen; hemanjiyom, adenom ve fokal nodüler hiperplazidir (FNH). Bu tümörlerde klinik sessiz olabilir ve tanı tesadüfen konulabilir. Ancak hastaların bir bölümünde karın ağrısı da görülebilmektedir. Günümüzde gelişmiş radyolojik yöntemler tanıyı büyük oranda koyabilmektedir. Ne var ki bazı durumlarda doku tanısının biyopsi ile konulması da gerekli olabilir.


BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hemanjiyomlar en sık görülen karaciğer iyi huylu tümörleri olarak bilinir. Anormal damarlardan oluşan bir kitle şeklindedirler. Kadınlarda daha yaygın görülürler. Kanserleşme riskleri yoktur, yırtılarak kanama riskleri de düşüktür. Bu nedenle hastalar genellikle seri görüntüleme tetkikleriyle izlenirler. Ancak bu tümörler bazen hastayı ciddi şekilde rahatsız eden karın ağrısına yol açabilirler veya karaciğer içinde tehlike oluşturacak kadar büyürler; bu hastalarda cerrahi tedavi düşünülmelidir.

Adenomlar ise kanserleşme riski olan ve yırtılarak kanama riski taşıyan tümörlerdir. Hastaların çoğunda tümörü içine alacak şekilde karaciğerin bir bölümünün çıkarılması (karaciğer rezeksiyonları) gerekli olmaktadır. Hepatosellüler adenomlar, hormon hapları kullanan kadınlarda büyüyebilirler. Bu sebeple,  bu tür tümörlere sahip olan kadınlara, doğum kontrol haplarını ve menopoz sonrası hormon replasman tedavilerini bırakmaları tavsiye edilir.

Fokal nodüler hiperplazi, hemanjiyomlardan sonra en yaygın olarak görülen iyi huylu karaciğer  türüd