Jinekomasti


Jinekomasti, erkek meme dokusunun fizyolojik yada patolojik nedenlerle iyi huylu proliferasyonu ve kadınmemesine benzer bir görünüm kazanmasıdır. Tek taraflı veya iki taraflı olabilir. Genellikle fizik muayenede meme başının altında palpabl bir kitle olarak tespit edilir. Diğer klinik özellikleri ise; areola çapında artışla, erkek göğüs duvarı  profilini bozan meme hacminde artıştır.

Jinekomasti genellikle çocuklukta, ergenlikte ve orta ileri yaştaki erkeklerde görülür. Psödojinekomasti, genellikle şişman erkeklerde görülür ve glandular proliferasyon olmaksızın yağ birikimi ile karakterlidir. Jinekomasti, az görülse de, mutlaka meme karsinomundan ayırd edilmelidir. Erkekte meme kanseri, daha az görülür. Genellikle tek taraflı olur. Meme başı çevresinden daha sık olarak diğer lokalizasyonlarda yerleşirler. Kitle serttir ve sıklıkla meme başında akıntı, çekinti ve aksiller lenfadenopati ile birliktedir.

Cerrahi tedavi spontan olarak veya ilaç tedavisi ile gerilemeyen, önemli derecede rahatsızlık veren, fizyolojik sıkıntı yaratan, 12 aydan uzun süren jinekomastili hastalardaönerilir. Bununla beraber, ergenlik dönemindeki hastalarda meme dokusunda tekrar bir büyümeye yol açabileceği için erişkin testis büyüklüğüne ulaşana  ve ergenlik dönemi tamamlanana dek cerrahi pek önerilmez.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

24 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Fibroadenom