Hemoroid


Hemoroid Kalın bağırsağın son kısmı; sırasıyla rektum ve anal kanal adını alır. Anüs(makat) ile dışa açılır. Anal kanal, silindirik bir yapıya sahip olup 4cm uzunluğundadır. İç yüzeyi mukoza ve anoderm ile döşeli iken makat iç ve dış kaslarıyla sarılır. Hemoroid yastıkçıkları, anal kanalın normal anatomik yapıları olup atar ve toplardamar ağı ve bu damarları çevreleyen fibroelastik dokudan (kas lifleri ve asıcı bağlardan) oluşur. Dış hemoroid) yastıkçıkları; anal kanalın dış kısmında, anoderm altında ve dağınık yerleşim gösterir.  İç hemoroid yastıkçıkları ise anal kanalın içerisinde, mukoza altında ve ağırlıklı olarak da saat 3, 7, 11 hizasında toplanır.

Dışkılama sırasındaki ıkınmayla birlikte hemoroidin yastıkçıkları içerisinde yer alan damarlar kanla dolar ve genişler. Ancak bu genişleme, damarları saran fibroelastik doku tarafından sınırlandırılır. Bu sayede damarların, dolayısıyla hemoroidin yastıkçıklarının gereğinden fazla genişleyip büyümesi engellenir. Böylece anal kanaldan geçen dışkının yol açacağı olası tahriş ve hasar riski de en aza indirgenir. Dışkılama sonrası biten ıkınmayla birlikte fibroelastik dokuları geren basınç da sonlanmış olur. Bu sefer fibroelastik dokunun büzücü etkisi devreye girer ve damarları sıkarak kanın boşalmasını destekler. Bu süreçte küçülerek içte mukozal kabartı, dışta ise cilt katlantısı haline dönüşen hemoroidin yastıkçıkları; istirahat anındaki abdest tutma işlevine destek olur.

Yıllar içerisinde çeşitli nedenlerle damarları saran fibroelastik dokuda gevşeme ve elastikiyet kaybı  hemoroidlerde büyüme, genişleme ve sarkmaya neden olur. Yani hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinir. İç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılır. Zamanla altta yatan sebeplerle birlikte anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru çıkarlar.

En sık rastlanan belirtileri büyük abdest yaparken kanama olması, makatta kaşıntı, ağrı ve şişliktir.

Hemoroidlerin nedenleri arasında kabızlık, tuvalette fazla zaman geçirme