Hemoroid


Hemoroid Kalın bağırsağın son kısmı; sırasıyla rektum ve anal kanal adını alır. Anüs(makat) ile dışa açılır. Anal kanal, silindirik bir yapıya sahip olup 4cm uzunluğundadır. İç yüzeyi mukoza ve anoderm ile döşeli iken makat iç ve dış kaslarıyla sarılır. Hemoroid yastıkçıkları, anal kanalın normal anatomik yapıları olup atar ve toplardamar ağı ve bu damarları çevreleyen fibroelastik dokudan (kas lifleri ve asıcı bağlardan) oluşur. Dış hemoroid) yastıkçıkları; anal kanalın dış kısmında, anoderm altında ve dağınık yerleşim gösterir.  İç hemoroid yastıkçıkları ise anal kanalın içerisinde, mukoza altında ve ağırlıklı olarak da saat 3, 7, 11 hizasında toplanır.

Dışkılama sırasındaki ıkınmayla birlikte hemoroidin yastıkçıkları içerisinde yer alan damarlar kanla dolar ve genişler. Ancak bu genişleme, damarları saran fibroelastik doku tarafından sınırlandırılır. Bu sayede damarların, dolayısıyla hemoroidin yastıkçıklarının gereğinden fazla genişleyip büyümesi engellenir. Böylece anal kanaldan geçen dışkının yol açacağı olası tahriş ve hasar riski de en aza indirgenir. Dışkılama sonrası biten ıkınmayla birlikte fibroelastik dokuları geren basınç da sonlanmış olur. Bu sefer fibroelastik dokunun büzücü etkisi devreye girer ve damarları sıkarak kanın boşalmasını destekler. Bu süreçte küçülerek içte mukozal kabartı, dışta ise cilt katlantısı haline dönüşen hemoroidin yastıkçıkları; istirahat anındaki abdest tutma işlevine destek olur.

Yıllar içerisinde çeşitli nedenlerle damarları saran fibroelastik dokuda gevşeme ve elastikiyet kaybı  hemoroidlerde büyüme, genişleme ve sarkmaya neden olur. Yani hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinir. İç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılır. Zamanla altta yatan sebeplerle birlikte anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru çıkarlar.

En sık rastlanan belirtileri büyük abdest yaparken kanama olması, makatta kaşıntı, ağrı ve şişliktir.

Hemoroidlerin nedenleri arasında kabızlık, tuvalette fazla zaman geçirmek, fazla ıkınmak,  sedanter yaşam, spor yapmamak, gebelik, ata binmek, bisiklete binmek, halter sporu, alkol ve acılı yiyecekler bulunmaktadır.

Hemoroidlerin tanısı muayene ile konulabilmektedir. Fakat kırk yaş ya da üstü kabızlık şikayeti ile gelen ve yapılan anal muayenesinde hemoroid saptanan tüm hastalarda kolonoskopik tetkik önerilmektedir. Her zaman altta yatan bir kalın barsak tümörü olmadığı ekarte edilmelidir. Unutulmamalıdır ki hemoroidler tek başına kalın barsak kanserinin belirtisi olabilir.


Hemoroidin dereceleri

  1. Derece hemoroid: Kanama en önemli şikayettir. Hemoroidler rektoskopi sırasında saptanır. Sarkma yoktur.

  2. Derece hemoroid: Kanama ve kaşıntı şikayetleri görülür. Ikınma ile anal muayene esnasında sarkma saptanır. Kendiliğinden kanala döner.

  3. Derece hemoroidler: Kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık hissi şikayetleri ile başvurulur. Anal muayenede prolabe yani makatın dışında hemoroid pakeleri görülür. İtilerek içeriye gönderilebilir.

  4. Derece hemoroidler: Kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı şikayetleri görülür. Muayene ile içeri redükte edilemeyen (gönderlemeyen) şişlikler saptanır.

Tedavi Yöntemleri

*Bant ligasyon:  Özel bir alet yardımıyla ağrısız bölgede, iç hemoroid memesi emilir ve tabanına lastik bir halka takılır. Bu sayede hemoroid memesinin bir kısmı boğulur ve düşer. Bu düşen kısımda yara iyileşince  fibrotik doku oluşur. Aynı seansta, sadece bir hemoroid memesine lastik halka takanlar kadar etkinliği artırmak için 2-3 memeye takanlar da vardır. Ancak aynı seansta birden çok lastik halka takılan hastalarda çok daha fazla rahatsızlık ve ağrı oluşur. O yüzden 4 hafta arayla, tek tek ve sırayla iç hemoroid memelerine lastik bant uygulaması önerilir.

*Cerrahi

  1. Hemoroidektomi (Klasik, Ligasure, Ultracision) : Hemoroidektomi sırasında anal kanalda yerleşik hemoroidler, eliptik bir kesiyle uzunlamasına kesilip çıkarılır. Bu eliptik kesi; makat dışından başlayıp makat kaslarına dokunmadan makat içine doğru ilerler. Bu sırada hem dış hem de iç hemoroidler alınır. Hemoroidektomi; özellikle ileri evre hemoroidler başta olmak üzere tüm evrelerde uygulanabilecek en etkili tedavi yöntemidir.

2.Stapler Hemoroidopeksi ( Longo): Ağrı ve iş gücü kaybı nedeniyle cerrahi tedaviden kaçınan ama cerrahi dışı tedavilerin de yetersiz kaldığı mukozal prolaps ağırlıklı Evre III hemoroidler için geliştirildi. Günümüzde evre 3 ve 4 hemoroidlerde etkin biçimde kullanılmaktadır.  Bu ameliyatta dışarı sarkan hemoroid memelerini kesip çıkarmak yerine onların hemen üstünde, ağrısız bölgede, yaklaşık 2cm kalınlığında mukozal halka kesip çıkarılır. Bu sayede hemoroid memelerinin yukarı çekilmesi ve asılması mümkün olur. Bu işlem için geliştirilmiş özel el aleti (stapler) kullanılır.

*Lazer hemoroidoplasti: Ameliyathane şartlarında ve günübirlik yatış gerektiren bir işlemdir. İnce bir lazer probu aracılığıyla büyümüş hemoroid yastıkçıkları içerisine girilir. Sonrasında prob yavaş yavaş geri çekilir. Bu esnada 2-4mm derinliğinde ve 6-8mm genişliğinde yüksek ısı özelliği olan lazer ışınları ile mukoza altında, bazen de anoderm altında termal hasar alanları oluşturulur. Bu iç hemoroidlerin küçülmesi ve mukoza altında fibrotik doku oluşması sağlanır.  Aynı seansda tüm hemoroid memelerine uygulanabilir. Tedavi (başarı) etkinliğini yüksektir.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

51 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Anal Apse