Guatr


Guatr tiroid bezinin büyümesi olarak adlandırılır. Bu büyüme sadece tiroid dokusunda büyüme şeklinde (tiroid hiperplazisi) olabileceği gibi tiroid dokusu ile beraber içinde yumrular (nodüller) oluşması şeklinde de (Nodüler Guatr) olabilir. Guatr hastalığı hipotiroidi (tiroid hormon azlığı), ötiroidi (kanda tiroid hormon düzeyinin normal olması) veya hipertiroidi (tiroid hormon fazlalığı) kliniği ile de beraber görülebilir.

Tek bir nodül içeren guatrlar tek nodüllü guatr, birden fazla nodül içerenler ise çok nodüllü guatr (multinodüler guatr) adını alır. Göğüs boşluğu içine doğru büyüyen guatra substernal guatr denir.

Guatr ile kendini gösterebilen tiroidin iltihabi hastalıkları da mevcuttur. Bunlar arasında Haşimato hastalığı veya Haşimato tiroiditi , tiroit bezinin otoimmün; yani kişinin kendini  koruma mekanizmasınının, kendi tiroit dokusunu bir yabancı olarak tanıması ile ortaya çıkan bir tiroit hastalığıdır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tiroitin az çalışması durumu ‘’hipotiroidi’’ olarak adlandırılmaktadır. Hipotiroidinin belirtileri; halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, kabızlık, çabuk üşüme ve soğuğa tahammülsüzlüktür. Bazen dermatolojik hastalıklardan kaynaklandığı düşünülen cilt kuruluğu, ciltte kabalaşma, ciltte renk değişiklikleri de tiroit bezinin az çalışması nedeniyle gelişebilir.  Diğer belirtiler arasında kilo almak, şişmiş el, yüz ve ayaklar, ses kısıklığı, kas güçsüzlüğü, yüksek kolesterol seviyesi, uykusuzluk, denge ve koordinasyon sorunları, libido kaybı, anemi (kansızlık), kas ağrıları, hassasiyet ve sertlik, eklemlerinizde ağrı, sertlik veya şişlik, normal dönemlerden daha fazla miktarda adet görmek, saçlarda seyrekleşme, ince, kırılgan saç veya tırnaklar, kalp ritminde yavaşlama, depresyon, hafızada zayıflık sayılabilir.

Tiroitin fazla çalışması durumu “hipertiroidi” olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda tiroit bezi kendi başına, kandaki tiroit hormonu düzeyi ile iliş