Guatr


Guatr tiroid bezinin büyümesi olarak adlandırılır. Bu büyüme sadece tiroid dokusunda büyüme şeklinde (tiroid hiperplazisi) olabileceği gibi tiroid dokusu ile beraber içinde yumrular (nodüller) oluşması şeklinde de (Nodüler Guatr) olabilir. Guatr hastalığı hipotiroidi (tiroid hormon azlığı), ötiroidi (kanda tiroid hormon düzeyinin normal olması) veya hipertiroidi (tiroid hormon fazlalığı) kliniği ile de beraber görülebilir.

Tek bir nodül içeren guatrlar tek nodüllü guatr, birden fazla nodül içerenler ise çok nodüllü guatr (multinodüler guatr) adını alır. Göğüs boşluğu içine doğru büyüyen guatra substernal guatr denir.

Guatr ile kendini gösterebilen tiroidin iltihabi hastalıkları da mevcuttur. Bunlar arasında Haşimato hastalığı veya Haşimato tiroiditi , tiroit bezinin otoimmün; yani kişinin kendini  koruma mekanizmasınının, kendi tiroit dokusunu bir yabancı olarak tanıması ile ortaya çıkan bir tiroit hastalığıdır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tiroitin az çalışması durumu ‘’hipotiroidi’’ olarak adlandırılmaktadır. Hipotiroidinin belirtileri; halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, kabızlık, çabuk üşüme ve soğuğa tahammülsüzlüktür. Bazen dermatolojik hastalıklardan kaynaklandığı düşünülen cilt kuruluğu, ciltte kabalaşma, ciltte renk değişiklikleri de tiroit bezinin az çalışması nedeniyle gelişebilir.  Diğer belirtiler arasında kilo almak, şişmiş el, yüz ve ayaklar, ses kısıklığı, kas güçsüzlüğü, yüksek kolesterol seviyesi, uykusuzluk, denge ve koordinasyon sorunları, libido kaybı, anemi (kansızlık), kas ağrıları, hassasiyet ve sertlik, eklemlerinizde ağrı, sertlik veya şişlik, normal dönemlerden daha fazla miktarda adet görmek, saçlarda seyrekleşme, ince, kırılgan saç veya tırnaklar, kalp ritminde yavaşlama, depresyon, hafızada zayıflık sayılabilir.

Tiroitin fazla çalışması durumu “hipertiroidi” olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda tiroit bezi kendi başına, kandaki tiroit hormonu düzeyi ile ilişkisiz olarak, devamlı ve vücut gereksinimden fazla tiroit hormonu üretir. Hipertiroidi neticesinde ellerde titreme, çarpıntı, sıcağa tahammülsüzlük, sinirlilik, aşırı heyecan, duygusallık, kilo kaybı, aşırı terleme, saç dökülmesi, ishal, gözlerin ileri doğru çıkması gibi göz bulguları, kuvvet azalması, kadınlarda adet düzensizlikleri görülebilir. Hipertiroidi kemik erimesi riskini artırır. Bunun neticesinde travmalarda daha kolay kemik kırıkları gözlenebilir.

GUATR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tiroid bezi hastalıklarında medikal tedavi  nedene yönelik  yapılmalıdır. Hipertiroidi (zehirli guatr) hastalığında amaç kandaki fazla tiroid hormonunu azaltmak iken, hipotiroidi durumunda ise eksik olan hormonu yerine koymaktır. Enfeksiyöz durumlarda antibiyotik ve antienflamatuar tedavi yapılması gerekirken, otoimmun hastalıklarda steroid tedavisi uygulamak da gerekebilir.

Ayrıca ameliyatı kabul etmeyen, ameliyatın riskli olduğu hipertiroidi hastalarında ve bazı tiroid kanserlerinden sonra “Radyoaktif İyot tedavisi” uygulanması gerekebilir.

Guatr hastalığında cerrahi tedavi endikasyonları arasında

*malignite (kanser) şüphesi

* bası semptomları (yutkunmada zorluk,nefes almada zorluk, ses kısıklığı)

* hipertiroidi

* kozmetik nedenler  vardır.

Tiroid bezine yönelik yapılan ameliyata tiroidektomi denir. Anlamı cerrahi olarak tiroid bezinin çıkarılmasıdır. Bu ameliyatla tiroid bezinin bir kısmı veya tamamı çıkarılabilir. Tiroid kanserinde tiroide yakın lenf bezleri de temizlenebilir.

Guatr ameliyatları esnasında görülebilecek problemler, ses tellerinin hasarlanması ve yanlışlıkla paratiroid bezinin çıkarılmasıdır. Paratiroid bezleri vücuttaki kalsiyum dengesini sağlama konusunda görev üstlenir. Bu nedenle paratiroid bezlerinin alınması kandaki kalsiyum seviyesini düşürür. Bu durumda hastaya kalsiyum ve D vitamini takviyesi yapmak gerekir. Ses tellerine giden sinirler hasar gördüğünde ise ameliyattan sonra ses kısıklığı oluşabilir.

Bu riskleri minumuma indirmek için ameliyat sırasında tiroid bezi, paratiroid bezleri ve ses tellerine giden sinirlerin anatomisine hakim olmak ve ortaya çıkarmak çok önemlidir. Mümkün ise ses tellerine giden sinirlerin ameliyat esnasında saptanmasını kolaylaştıracak “tiroid sinir monitorizasyonu” yapılmalıdır.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

25 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör