Göbek Fıtığı

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2020


Göbek fıtığı göbek deliğinin içinden veya hemen yakınından dışarı doğru uzanım gösteren şişliklerdir. Bir fındık büyüklüğünden portakal büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda olabilir. İçinde karın içi organ veya omentum bulunabilir. Bu durumda sıklıkla şiddetli ağrı yapar ve acil ameliyat gerektirir. Göbek fıtıkları kadınlarda daha sık görülür ve özellikle hamilelik dönemi, karın içi basıncını artırdığı için göbek fıtıklarının oluşmasını kolaylaştırır.

Göbekte fıtığın çıktığı açıklık bölgesi, doğumsal  zayıf bir noktadır. Eğer göbek bölgesi zorlanırsa göbek fıtığı ortaya çıkabilir. Ani eğilip kalkmak, ağır sporlar yapmak; göbeği zorlar ve bu zayıf alanda göbek fıtığı görülebilir. Bunun yanı sıra şişmanlık, hızlı kilo alıp verme, kronik kabızlık ve öksürük de karın duvarını zorlayarak göbek fıtığına neden olabilir. Gebelik,  karın içi basıncını artıran bir durum, bu nedenle göbek fıtıklarının oluşması kolaylaşır.

Göbek fıtığında fıtık küçükse açık ameliyat tercih edilir. Kişinin erken işe dönme ve estetik kaygısı varsa ve fıtığı büyükse laparoskopik ameliyatlar tercih edilir. Küçük fıtıklarda (3 cm’den küçük) laparoskopik yöntem, açık yönteme göre daha az tercih edilir.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

23 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör