Fibrokistik Meme Hastalığı

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2020


Fibrokistik Meme Hastalığı

Fibrokistik Meme Hastalığı en sık rastlanan lezyonu olan fibrokistik değişiklikler, klinik belirti ve bulguları ile histolojik değişiklikleri içeren bir durumdur. Bu değişiklikler genellikle 20 ile 50 yaşları arasındaki adet gören kadınları etkiler, hormon replasman tedavisi almayan postmenopozal  kadınlarda nadirdir. Kesin patogenezi net olarak bilinmese de hormonal dengesizliğin, özellikle progestrona karşılık östrojenin üstünlüğünün, oluşumunda önemli rol oynadığı sanılmaktadır. Östrojen varlığı semptomların oluşması için gerekli görülmektedir. Her iki memede de görülmesi, menopoz öncesi  yaş grubunda artması  ve endokrin tedaviye yanıtı  östrojenin etkisini desteklemektedir.

Fibrokistik değişiklikler düzgün ve hareketli, baskı uygulanınca ezilebilir asemptomatik kitle oluşturabilir lezyonlardır.  Fibrokistik değişikliklere sıklıkla ağrı, hassasiyet ve bazen de meme başı akıntısı eşlik eder. Meme ağrısı klinik pratikte en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Ağrı bir kadranda ya da diffüz olabilir. Koltuk altına ya da kola yayılabilir. Fizik muayenede hastaların yaklaşık  yarısında yaygın nodülarite artışı vardır.

Fibrokistik değişiklikte atipili ya da atipisiz epitelyal proliferatif değişiklikler bulunmadıkça meme kanseri için risk taşımaz.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

17 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Jinekomasti

Fibroadenom