Fibroadenom


Fibroadenom nedir?

Fibroadenom genellikle 1-2 cm boyutunda, hareketli, iyi sınırlı, kauçuk kıvamında, düzgün şekilli, daha çok genç bayanlarda  görülen ve sık rastlanan iyi huylu meme kitleleridir. Genç yaş ve doğum kontrol hapı kullanma önemli faktörlerdir. Basit fibroadenommeme kanseri riski artışı yoktur. Kompleks fibroadenom tanısı, ancak histopatolojik inceleme sonrası konur. Sklerozan adenozis, duktal epiteliyal hiperplazi, epiteliyal kalsifikasyon ve papiller apokrin değişiklikler içerir. Etraf dokuda multisentrik proliferatif değişiklikler ile birlikte ve ailesel risk faktörü taşıyan kadınlarda minimal meme kanseri riskinde artışa neden olacağı (kesin kanıtlar olmasa bile) daha kabul görmektedir

Juvenil fibroadenomu, adölesan (10-18 yafl) çağda ortaya çıkar ve hızlı büyüme eğiliminde olur. Hem epiteliyal hem de stromal elemanlardan zengindir. Çoğul olabilir. Eğer büyürse (>5 cm) küçük bir insizyonla sadece kitle çıkartılır ve kozmetik deformite oluşmaz.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

23 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Jinekomasti