Endoskopik Stent Yerleştirilmesi

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2020


Endoskopik Stent Yerleştirilmesi ucunda ışıklı kamera olan kıvrılabilen bir alet yardımı ile içi boşluklu organların görüntülenmesi işlemine endoskopi denir. Ağızdan girmek suretiyle yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının incelenmesine gastroskopi,  kalın bağırsak ve ince bağırsağın bir kısmının incelenmesine ise kolonoskopi adı verilir.

Endoskopi derin sedasyon (hasta uyku halinde iken) yapılan ortalama 5 -15 dakika süren bir işlemdir. Endoskopi işlemi günümüzde anestezi uzmanı veya teknisyeni eşliğinde güvenle ve konforlu bir biçimde yapılmaktadır. İşlem sırasında hastalar uyku halinde olup kendileri solumaktadırlar. Yani solunum cihazına bağlı değillerdir ama aynı zamanda bir şey hissetmeyecek,  bulantı ve kusma yaşamayacak ve öğürmeyecek şekilde derin bir uyku halinde olurlar. Hastalar işlem sırasında ve işlem sonrasında herhangi bir ağrı duymaz. Genellikle işlem sonrası yaklaşık 30 dakika kadar dinlenebilecekleri bir oda da gözetim altında tutulurlar.

Gastroskopi işlemi için 6-8 saat açlık yeterli olur ve başka bir hazırlığa gerek yoktur.

Kolonoskopi  işleminde ise bir gün önceden hastaya katı gıda alımı kestirilir ve hastanın o gün sadece tanesiz sıvı gıda alması sağlanır. Diyetin yapıldığı günün akşamı ise bağırsak temizleyici ilaçlar (laksatif) hastaya içirilir ve böylece bağırsakların yeterli düzeyde temizlenmesi sağlanır. Bazen kolonoskopinin yapılacağı sabah hastaya lavman uygulaması yapmak gerekebilir.

Endoskopi işlemi öncesi hastaların kullandığı kan sulandırıcı ilaçları varsa kesmek gerekebilir. Bunun yerine düşük molekül ağırlıklı heparin adını verdiğimiz, endoskopi sırasında kanama riskini en aza indirecek kan sulandırıcı ilaçlar hastalara önerilir. Kalp kapak ameliyatı geçiren hastalarda endoskopi öncesi ve sonrası antibiyotik profilaksisi mutlaka yapılmalıdır.

Endoskopik inceleme şu sebepler ile yapılır:

*Araştırma

*Doğrulama

*Tedavi

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

29 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kolonoskopi