Anal Fistül

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2020


Anal fistül ile anal apse (makat apsesi) aynı şekilde oluşmaktadır. Anal kanalın 1-1,5 cm iç tarafındaki bezlerin kanalcıkları tıkanınca bezlerde iltihap oluşmakta ve iltihap ilerleyince makat apsesine dönüşmektedir. Cerrahi müdahale ile tedavi edilen apselerin üç te biri, kendiliğinden dışarı boşalan apselerin de çoğu, kronik iltihap ile makat içi ve makat dışı arasında bir kanal oluşturur. Sürekli irinli akıntı yapan bu kanala fistül adı verilir.

Hastalığının en önemli belirtisi makat bölgesinden devamlı veya aralıklı tekrarlayan iltihaplı akıntı olmasıdır. Bu akıntı sıklıkla iç çamaşırını kirletecek niteliktedir. Beraberinde kaşıntı, yanma, kanama gibi şikayetler olabilir. Fistül ile beraber anal apse birlikteliği gelişirse makat bölgesinde zonklayıcı ağrı da şikayetlere eklenir.


Anal Fistül Tipleri


İntersfinkterik Fistül: Anal Fistüllerin %45–65’ini oluşturur. Sıklıkla anal bezlerde oluşan enfeksiyon/apsenin makat iç ve dış kasları arasında kalan intersfinkterik boşluğa yayılması ve dışa, deriye doğru yönelip boşalması sonucu oluşur.

Transsfinkterik Fistül:  %25–30’unu oluşturur. İntersfinkterik boşluğa gelmiş iltihabın makat dış kasını delerek yanlamasına ilerlemesi (iskioanal boşluğa ulaşması) ve buradan da aşağı, deriye doğru yönelip boşalması sonucu oluşur.

Suprasfinkterik Fistül: Anal fistüllerin %5–20’sini oluşturur. Supralevator de denir.

Extrasfinkterik Fistül: Anal Fistüllerin %1–5’ini oluştururlar. Çoğu kez apandisit apsesi, divertikülit ve crohn gibi hastalıkların veya aşağı rektumu içine alan delici-kesici alet yaralanmalarının bir sonucu olarak gelişir. Kripto-glandüler anal apse kökenli değildir. Anal kanal yerine makat dış kaslarının da üstünde rektum ile makat çevresindeki deri arasında uzanım gösterdiği için pratikte hastalık olarak kabul edilmez.


TEDAVİ

Tedavisi fistülün yerleşim yerine, basit veya komplike olup olmamasına göre değişkenlik göstermektedir. Doğru tedavi seçeneğini sunmak için hastanın dikkatli bir muayeneden geçmesi ve Manyetik Rezonans (MR) ve rektoskopi gibi ileri incelemelerin  yapılması gerekmektedir. Tedavide amaç fistül yolunun yok edilmesi olduğu gibi büyük abdesti tutmayı sağlayan (kontinans) kaslara zarar vermemeyi de içermelidir.

Tedavi seçenekleri arasında cerrahi fistülotomi, fistüle seton uygulanması, lazer ile fistül yolunun kapatılması gibi teknikler mevcuttur.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

39 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hemoroid

Anal Apse