Anal Fistül

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2020


Anal fistül ile anal apse (makat apsesi) aynı şekilde oluşmaktadır. Anal kanalın 1-1,5 cm iç tarafındaki bezlerin kanalcıkları tıkanınca bezlerde iltihap oluşmakta ve iltihap ilerleyince makat apsesine dönüşmektedir. Cerrahi müdahale ile tedavi edilen apselerin üç te biri, kendiliğinden dışarı boşalan apselerin de çoğu, kronik iltihap ile makat içi ve makat dışı arasında bir kanal oluşturur. Sürekli irinli akıntı yapan bu kanala fistül adı verilir.

Hastalığının en önemli belirtisi makat bölgesinden devamlı veya aralıklı tekrarlayan iltihaplı akıntı olmasıdır. Bu akıntı sıklıkla iç çamaşırını kirletecek niteliktedir. Beraberinde kaşıntı, yanma, kanama gibi şikayetler olabilir. Fistül ile beraber anal apse birlikteliği gelişirse makat bölgesinde zonklayıcı ağrı da şikayetlere eklenir.


Anal Fistül Tipleri


İntersfinkterik Fistül: Anal Fistüllerin %45–65’ini oluşturur. Sıklıkla anal bezlerde oluşan enfeksiyon/apsenin makat iç ve dış kasları arasında kalan intersfinkterik boşluğa yayılması ve dışa, deriye doğru yönelip boşalması sonucu oluşur.

Transsfinkterik Fistül:  %25–30’unu oluşturur. İntersfinkterik boşluğa gelmiş iltihabın makat dış kasını delerek yanlamasına ilerlemesi (iskioanal boşluğa ulaşması) ve buradan da aşağı, deriye doğru yönelip boşalması sonucu oluşur.