Anal Fissür


Anal Fissür diğer adıyla makatta çatlak/yırtık tuvalet sırasında ve sonrasında da devam eden zonklayıcı tarzda ağrı veya yanma ile kendini gösteren kronik bir hastalıktır. Sıklıkla kabızlık veya şiddetli ishal sonrası ağrı ve tuvalet kağıdında farkedilen kanama ile kendisini gösterir. Hastalık ilerledikçe hasta tuvalete gitmeye korkar hale gelir ve büyük abdestini yapmayı geciktirmeye başlar. Bu durum ise kişinin kabızlığını arttırır ve her büyük abdeste çıkışında artarak devam eden ağrıların oluşmasına sebep olur.

Akut Fissür, makat ağzında yüzeysel bir yırtık (Fissür) şeklinde başlayan Fissür hattı; devam eden veya etmek zorunda kalan gereksiz ıkınmalar (mekanik travma) nedeniyle alttaki makat iç kasına kadar derinleşir ve yara kenarları da kalınlaşır. Bu esnada yara hattının makat içindeki ucunda hipertrofik papilla, makat dışındaki ucunda ise cilt katlantısı (skin-tag) adında memeleşme olur. Ortada fissür hattı ile iç ve dıştaki memeleşmeden oluşan bu yapılara Fissür üçlemesi (Triadı) adı verilir. Akut Fissür’ün iyileşemeyip Kronik Anal Fissür’e dönüştüğünün kanıtıdır.

Akut anal fissür tanısı zamanında konulduğu takdirde medikal tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavi seçenekleri arasında anal bölgeye botoks uygulaması da vardır. Kronik anal fissürün tedavisi ise cerrahidir. Cerrahi işlemle fissür oluşmasına sebep olan istemsiz kasılma yaratan internal sfinkter devre dıışı bırakılır ve fissür hattı kürete edilerek cerrahın tercihine bağlı olarak ya kendiliğinden iyileşmeye bırakılır ya da fissür hattındaki mukoza kendiliğinden eriyebilen dikişler ile kapatılır.

Ameliyat sonrası dönemde kişilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi çok önemlidir. Akdeniz tipi beslenme ve bol su içimi ameliyat sonrası dönemin daha rahat geçirilmesini sağlar ve nüksleri engeller.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

99 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hemoroid