Ana Safra Yolu Taşı

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2020


Ana safra yolu taşı, safra kesesindeki taşların ana safra kanalına düşmesi sonucunda oluşabileceği gibi safra kesesi alınmış olan hastalarda direk safra kanalında da oluşabilir. Oluşmasında safra kesesinde taş oluşmasını sağlayan aynı faktörler söz konusudur.

Safra kesesinde taş oluşması durumunda semptom sadece yemeklerden sonra oluşan karın ağrısı olabileceği gibi sıklıkla kendini sarılık ile belli eder. Sarılık oluşması ilk olarak gözlerin beyaz kısmının sararmaya başlaması ile kendini belli eder. gecikmiş durumlarda idrar rengi koyu kahve veya kızıl rengini, büyük abdest ise camcı macunu diye tabir edilen beyaza yakın açık sarı bir renk alır. Yine safra yoluna taş düşmesi veya oluşması durumunda akut pankreatit denilen pankreas iltihabı gelişebilir ki bu durum yaşamı ciddi ölçüde tehdit eder.

Ana safra yolu taşı tanısı kolaylıkla klinik gözlem, hastanın hikayesi, kan ve radyolojik tetkikler ile konulur. Radyolojik olarak batın ultrasonu, tomografi ve MRCP denilen safra yollarını özellikle gösteren bir MR çeşidi kullanılır. Safra yolunda taş teda visinin en güvenilir yolu safra yolundaki taşın endoskopik yöntem ile çıkarılmasıdır (ERCP).  ERCP işlemi sonrası cerrahın uygun gördüğü bir zamanda safra kesesi içindeki taşlar ile birlikte laparoskopik yöntemle çıkarılır.

Operasyon hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayıp bize ulaşabilir ya da kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

8 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör